Μήνας: Οκτώβριος 2020

Γιορτή για την 28η Οκτωβρίου

Στο σχολείο μας γιορτάστηκε η επέτειος της 28ης Οκτωβρίου με διαφορετικό τρόπο σε σχέση με τις προηγούμενες χρονιές. Αυτό όμως δεν σήμαινε ότι η επέτειος έχασε το νόημά της. Αντίθετα. Πώς γιορτάσαμε λοιπόν; Αφού ορίσαμε σημαιοφόρο και παραστάτες/τριες, δώσαμε τα αριστεία και τα βραβεία στους μαθητές και τις μαθήτριες, που διακρίθηκαν για την επίδοσή τους την προηγούμενη χρονιά. Στη συνέχεια τα παιδιά μπήκαν στα τμήματά τους όπου παρακολούθησαν ένα ντοκιμαντέρ για τον ελληνοϊταλικό πόλεμο του 1940-41. Κατόπιν έλυσαν ένα σταυρόλεξο, με το οποίο δοκίμασαν τις γνώσεις τους για τα ιστορικά γεγονότα. Τέλος, και το πιο σημαντικό, τους δόθηκαν εικόνες των πρωταγωνιστών του πολέμου. Ζητήθηκε από τα παιδιά να γράψουν από δίπλα λίγα λόγια που πιστεύουν ότι θα μας έλεγαν οι πρωταγωνιστές του τότε για το πώς έζησαν τα γεγονότα της εποχής τους. Διευκρινίστηκε στα παιδιά ότι είναι σημαντικό να τους θυμόμαστε, καθώς έτσι δεν ξεχνιέται η προσφορά τους. Τα χαρτάκια με τις εικόνες και τα κείμενα των παιδιών, που συγκεντρώθηκαν, θα κολληθούν την Πέμπτη σε χαρτί κάνσον, ώστε να δημιουργηθεί ένα κολάζ στην τάξη.

Για να παρακολουθήσετε το ντοκιμαντέρ για την 28η Οκτωβρίου 1940 πατήστε εδώ

Για να κατεβάσετε το σταυρόλεξο για την 28η Οκτωβρίου 1940 κάντε κλικ εδώ

Διεθνές Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας

Το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης συμμετείχε με ανακοίνωση στο 6ο Συνέδριο για την Προώθηση της Εκπαιδευτικής Καινοτομίας, που διοργάνωσε η Ε.Ε.Π.Ε.Κ. διαδικτυακά στις 16-18 Οκτωβρίου. Παρουσιάστηκε το πρόγραμμα πολιτιστικών δραστηριοτήτων που υλοποιήθηκε κατά το διάστημα Ιανουαρίου-Ιουνίου 2020, παρά τις δυσκολίες λόγω της πανδημίας. Επρόκειτο για ένα πρόγραμμα προώθησης της φιλαναγνωσίας με θέμα: «Διαβάζοντας γίνομαι καλύτερος άνθρωπος» στο οποίο συμμετείχαν τρεις εκπαιδευτικοί και το τμήμα Α2 του σχολείου. Διαβάστηκε το εφηβικό ιστορικό μυθιστόρημα «Ξυπόλητοι ήρωες» της Αλεξάνδρας Μητσιάλη, η υπόθεση του οποίου διαδραματίζεται στην κατοχική Θεσσαλονίκη. Οι μαθητές και οι μαθήτριες είχαν τη δυνατότητα να απολαύσουν ένα από τα πιο καλογραμμένα εφηβικά ιστορικά μυθιστορήματα και να εξοικειωθούν με τη χρήση ψηφιακών μέσων η οποία, κατά γενική εκτίμηση, συνέβαλε στην ευχάριστη πρόσληψη του βιβλίου. Ακόμη, η συμμετοχή των μαθητών/τριών στο πρόγραμμα ενδυνάμωσε την αίσθηση του ανήκειν σε μια αναγνωστική κοινότητα και τόνωσε την αυτοπεποίθησή τους. Κατανόησαν τη διαδικασία με την οποία διαμορφώνεται μέσα στο λογοτεχνικό κείμενο η ατομική ταυτότητα των ηρώων εφήβων και διερεύνησαν το πώς επηρεάζονται οι ανθρώπινες σχέσεις, ιδιαίτερα σε κρίσιμες ιστορικές στιγμές, όπως αυτές περιγράφονται στο μυθιστόρημα. Και όπως διαπιστώνει ο Τοντορόφ η λογοτεχνία «πέρα από το να παρέχει μια απλή τέρψη, μια ψυχαγωγία για τα μορφωμένα άτομα, επιτρέπει στον καθένα να ανταποκριθεί καλύτερα στην κλίση του να είναι ανθρώπινος».

ΝΕΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ Γ΄ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ

ΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΛΕΞΙΚΩΝ