Μήνας: Νοέμβριος 2020

Ενισχυτική διδασκαλία

Σας ενημερώνουμε ότι πρόκειται να λειτουργήσουν τμήματα Ενισχυτικής Διδασκαλίας για μαθητές/τριες όλων των τάξεων που θα καταθέσουν υπεύθυνη δήλωση. Προβλέπεται να ξεκινήσουν τον Ιανουάριο. Παρέχεται η δυνατότητα της εξ αποστάσεως τηλεκπαίδευσης όσο το επιβάλλουν οι συνθήκες. Η ενισχυτική διδασκαλία γίνεται μετά το τέλος του ημερήσιου προγράμματος και αφορά στα μαθήματα: 1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 2) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, 3) Μαθηματικά, 4) Φυσική, 5) Χημεία, 6) Αγγλικά.Στο πρόγραμμα συμμετέχουν προαιρετικά οι μαθητές/τριες όλων των τάξεων του Γυμνασίου που υστερούν στα παραπάνω μαθήματα και επιθυμούν να βελτιώσουν την επίδοσή τους. Κριτήριο για την επιλογή-συμμετοχή των μαθητών/τριών στην Ενισχυτική Διδασκαλία αποτελεί η επίδοσή τους στο αντίστοιχο μάθημα. Καλούνται λοιπόν οι γονείς να συμπληρώσουν και να στείλουν την υπεύθυνη δήλωση στο email του σχολείου (mail@gym-peir-kozan.koz.sch.gr) ως την Τρίτη 24/11/2020. Μπορείτε, ακόμη, αφού εκτυπώσετε τη δήλωση, να τη συμπληρώσετε και να μας τη στείλετε σαν φωτογραφία από το κινητό σας. Για διευκρινίσεις καλέστε στο σχολείο.

Αίτηση Δήλωση

Βραδιά του Ερευνητή-Πρόσκληση στις διαδικτυακές εκδηλώσεις

Το Εθνικό Κέντρο Έρευνας και Τεχνολογικής Ανάπτυξης σας προσκαλεί να συμμετέχετε στις δράσεις της «Βραδιάς του Ερευνητή 2020» που θα διεξαχθούν διαδικτυακά την εβδομάδα 23 – 27/11/2020.Στόχος της Βραδιάς του Ερευνητή, η οποία για πρώτη φόρα φέτος λόγω της πανδημίας διεξάγεται ψηφιακά, είναι να προσφέρει στους διαδικτυακούς επισκέπτες όλων των ηλικιών μια ξεχωριστή εμπειρία, αποκαλύπτοντας μπροστά τους τον συναρπαστικό κόσμο της Έρευνας και της Τεχνολογίας.

Για περισσότερες πληροφορίες κάντε κλικ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Βραδιά του ερευνητή

Εργασία μαθητή μας θα εκπροσωπήσει το σχολείο μας σε διαγωνισμό

Η εργασία του μαθητή μας Μαρίνου-Αργύρη Φαρμάκη θα εκπροσωπήσει τη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κοζάνης στον Διαγωνισμό «Μνημεία Πολιτιστικής και Πολιτισμικής Κληρονομιάς και Κλιματική Αλλαγή», ο οποίος διεξάγεται στο πλαίσιο της Ελληνικής Προεδρίας στο Συμβούλιο της Ευρώπης για μαθητές/τριες Δ.Ε. της χώρας. Να διευκρινίσω ότι το σχολείο μας υπέβαλε πέντε συνολικά εργασίες, οι οποίες αξιολογήθηκαν από επιτροπή που όρισε η ΔΔΕ Κοζάνης. Αξίζουν σε όλους/ες συγχαρητήρια για την προσπάθεια. Καλοτάξιδη η εργασία σου Μαρίνο-Αργύρη και ευχόμαστε να διακριθεί στη συνέχεια.

Το όραμά τους για μια καλύτερη Κοζάνη κοινοποιούν με επιστολές τους στο δήμαρχο οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ΄ Τάξης του Γυμνασίου μας

Μια αξιόλογη πρωτοβουλία ανέλαβαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης, αποστέλλοντας επιστολές στο δήμαρχο, Λάζαρο Μαλούτα, όπου αποτυπώνουν τις σκέψεις και τους προβληματισμούς τους. Οι μαθητές/-τριες των δύο τμημάτων της Γ΄ τάξης, υπό την καθοδήγηση της εκπαιδευτικού και διευθύντριας του σχολείου Δρος Ελένης Γερούση, προτείνουν λύσεις και οραματίζονται μία καλύτερη Κοζάνη μέσα από τα κείμενά τους. Τις επιστολές των μαθητών παρέδωσε προσωπικά στο δήμαρχο η κ. Γερούση, επισημαίνοντας πως «Είναι χρέος όλων μας να ακούμε τα παιδιά μας, για να σχεδιάσουμε το μέλλον στα μέτρα των προσδοκιών τους». Ο κ. Μαλούτας ευχαρίστησε θερμά την διευθύντρια του 8ου Γυμνασίου και τη συνεχάρη για την πρωτοβουλία. Παράλληλα, ο δήμαρχος Κοζάνης εξέφρασε τη διάθεση να επικοινωνήσει με τα παιδιά μέσω τηλεδιάσκεψης, ώστε να τους μεταφέρει προσωπικά τις εντυπώσεις του, αλλά και να απαντήσει στα ερωτήματα και τους προβληματισμούς που θέτουν στις επιστολές τους.
Η εν λόγω δράση εντάσσεται σε μία προσπάθεια εξωστρέφειας του σχολείου και των μαθητών, για να καλλιεργηθεί η κριτική τους σκέψη, ώστε να γίνουν υπεύθυνοι πολίτες του αύριο