Μήνας: Μάρτιος 2023 Σελίδα 1 από 2

Ωρολόγιο Πρόγραμμα 8ου Γυμνασίου 27/03/2023

8ο-Γσιο-Κοζ_πρόγραμμα-27-03-23

Παγκόσμια Μέρα Δασών

Στο πλαίσιο των περιβαλλοντικών προγραμμάτων που υλοποιεί το σχολείο μας (¨Μαθαίνω να διαβάζω ένα πράσινο φύλλο” και “Βιώσιμη Ανάπτυξη-Κρατάμε το μάλλον στα χέρια μας“) και των δράσεων της Διεύθυνσης Δασών Κοζάνης με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Δασών, ο κ. Σπύρος Μπούσιος, Δασολόγος-Περιβαλλοντολόγος, προϊστάμενος του τμήματος Χαρτογραφήσεων, μας ενημέρωσε για τον πολυλειτουργικό ρόλο των δασών, την αξία του δάσους για την υγεία και την ευημερία των ανθρώπων, αλλά και την ανάγκη προστασίας του.

Στη συνέχεια οι μαθητές και οι μαθήτριες της Β’ τάξης φύτεψαν στον αύλειο χώρο δενδρύλλια που μας διέθεσε η Διεύθυνση Δασών.

«Υγιή δάση για υγιείς ανθρώπους»🌳🌳🌳

Επίσκεψη στην ΕΛΣΤΑΤ (Ελληνική Στατιστική Αρχή) – Όμιλος Στατιστικής & Μαθηματικών

Σήμερα Πέμπτη 16 Μαρτίου 2023 οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ Γυμνασίου επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις της ΕΛΣΤΑΤ στη Θεσσαλονίκη στο πλαίσιο του προγράμματος για την «Ανάπτυξη της Στατιστικής Παιδείας στην Ελλάδα». Η επίσκεψη περιλάμβανε:

📊Διανομή εκπαιδευτικού/ προωθητικού υλικού της ΕΛΣΤΑΤ και της Eurostat

📊Ενημέρωση και συζήτηση για την αποστολή, το έργο, το θεσμικό πλαίσιο και την οργανωτική δομή της ΕΛΣΤΑΤ

📊Παρουσίαση στατιστικών στοιχείων, χρησιμοποιώντας γραφικές παραστάσεις και infographics

📊Συμπλήρωση ενδεικτικού ερωτηματολογίου έρευνας από τους μαθητές.

📊Συζήτηση σχετικά με την εμπειρία που αποκόμισαν.

📊Ενημέρωση για την παρουσίαση και διάχυση των στατιστικών δεδομένων.

📊Διεξαγωγή παιχνιδιού στατιστικών γνώσεων.

📊Συμπλήρωση εντύπων αξιολόγησης του επιμορφωτικού σεμιναρίου

📊Απονομή βεβαιώσεων για τη συμμετοχή στην εκπαιδευτική επίσκεψη και χορήγηση αναμνηστικού υλικού για το σχολείο.

Ευχαριστούμε θερμά το προσωπικό της ΕΛΣΤΑΤ Θεσσαλονίκης για την υπέροχη φιλοξενία. Με την ολοκλήρωση του προγράμματος έγινε κατανοητός ο σημαντικός ρόλος της επιστήμης της Στατιστικής και η σπουδαία χρησιμότητα των επίσημων στατιστικών στη λήψη αποφάσεων στη δημόσια πολιτική, την οικονομία και σε άλλους τομείς της ζωής μας.

“Better data, Better life!”Γιατί η γνώση είναι δύναμη!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός: Παπαδοπούλου Χαρά ΠΕ03

“Tο ΚΘΒΕ στην Εκπαίδευση”

Στο πλαίσιο του προγράμματος «Το ΚΘΒΕ στην Εκπαίδευση», που υλοποιεί το Κρατικό Θέατρο Βορείου Ελλάδος αξιοποιώντας την τέχνη του θεάτρου ως παιδαγωγικό εργαλείο, υποδεχτήκαμε σήμερα στο σχολείο μας τις ειδικές θεατροπαιδαγωγούς Ματίνα Παγουλάτου και Μαίρη Χατζηαγγελίδου. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Γ’ τάξης είχαν την ευκαιρία να σκεφτούν και να προβληματισθούν πάνω σε θέματα της καθημερινότητας όπως ο εκφοβισμός και η καταπίεση, να συναισθανθούν τους συμμαθητές τους αλλάζοντας οπτική μέσα από παιχνίδια ρόλων, «παγωμένες εικόνες» και άλλες τεχνικές.

Υπεύθυνες εκπαιδευτικοί: Τσεπραηλίδου Αλίκη ΠΕ02 & Παπαδοπούλου χαρά ΠΕ03 .

Σελίδα 1 από 2