Την Τετάρτη 1 Μαρτίου υποδέχτηκαμε στο σχολείο μας και στην αίθουσα του Γ1 την Αμερικανίδα εκπαιδευτικό Meredith McGinnis , από το σχολείο John Overton High School, Nashville, Tennessee και την Υπεύθυνη Ευρωπαϊκών Προγραμμάτων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας κ. Ευαγγελία Τριανταφύλλου στο πλαίσιο του Προγράμματος Διακεκριμένων Βραβείων Διδασκαλίας – Fulbright Distinguished Awards in Teaching Program της Διεύθυνσης Εκπαιδευτικών και Πολιτιστικών Υποθέσεων του Υπουργείου Εξωτερικών των ΗΠΑ.

📌Η Αμερικανίδα εκπαιδευτικός πραγματοποιεί έρευνα με θέμα το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα καθώς και την επαγγελματική αποκατάσταση των αποφοίτων των ελληνικών σχολείων.

📌Συζητήσαμε για τον τρόπο εισαγωγής στα αμερικανικά πανεπιστήμια και τις διαφορές των εκπαιδευτικών συστημάτων. Τα ερωτήματα ήταν πολλά και η εμπειρία της επικοινωνίας στην ξένη γλώσσα μοναδική.