Μήνας: Ιούνιος 2020

Δύο βραβεία για το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης στον μαθητικό διαγωνισμό καινοτομίας «Κοζάνη-Έξυπνη πόλη»

Το 8 ο Γυμνάσιο Κοζάνης είχε μια ξεχωριστή θέση στη διαδικτυακή εκδήλωση
βράβευσης των μαθητών και μαθητριών, που συμμετείχαν στον μαθητικό διαγωνισμό
καινοτομίας που διοργάνωσαν η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Δυτικής
Μακεδονίας και ο Δήμος Κοζάνης, με την υποστήριξη του Τμήματος Ηλεκτρολόγων
Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας. Το
σχολείο απέσπασε δύο από τα τρία βραβεία στην κατηγορία του Γυμνασίου.
Συγκεκριμένα βραβεύτηκαν δύο μαθητικές ομάδες που

Μαθήματα κοινωνικής ευαισθησίας έδωσαν οι μαθητές και οι μαθήτριες του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης με χρήματα που συγκέντρωσαν από πώληση χειροποίητων δημιουργιών, από σχολικούς χορούς που πραγματοποιήθηκαν πριν από την πανδημία και από δωρεές τοπικών επιχειρηματιών. Σε μια κίνηση ευγνωμοσύνης προς το σχολείο τους δώρισαν ένα έπιπλο βιβλιοθήκης και βιβλία λογοτεχνικού και γενικότερου ενδιαφέροντος καθώς και αθλητικό υλικό. Ακόμη, μοίρασαν επιταγές σε οικογένειες που βρίσκονται σε δύσκολη οικονομική κατάσταση, για αγορά βασικών ειδών διατροφής από σούπερ μάρκετ.