Μήνας: Απρίλιος 2022

Διαγωνισμός ορθογραφίας

Το 1ο βραβείο πήρε το σχολείο μας στον 5ο Διαγωνισμό Ορθογραφίας για μαθητές /τριες της Γ΄ Τάξης που διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Φιλολόγων Κοζάνης

Η Μαρία Κόιου πρώτευσε μεταξύ εξήντα περίπου υποψηφίων. Η Σοφία Παπαζήση-Ιωνά πήρε την πέμπτη θέση. Η Μαρία και η Σοφία προκρίθηκαν στον περιφερειακό διαγωνισμό ορθογραφίας, που θα γίνει φέτος στη Φλώρινα, στις 3 Απριλίου.

Συγχαρητήρια και στα υπόλοιπα παιδιά του σχολείου μας που συμμετείχαν στον διαγωνισμό (αλφαβητικά):

Αλεξοπούλου Ειρήνη

Αντωνιάδη Βάγια

Ζυγανιτίδου Ειρήνη

Καλλιώνης Ιωάννης

Νένου Ελευθερία

Πασιάκου Χρύσα

Σαλακίδου Σοφία

Φαρμάκης Θωμάς-Μάριος

Φαρμάκης Μαρίνος-Αργύριος

Ευχαριστίες στην Λένα Καραγιαννίδου για την προγύμναση των παιδιών και για την παρουσία της στην εκδήλωση.

Βραβεία δημιουργικής γραφής

Έγινε η απονομή των βραβείων του διαγωνισμού δημιουργικής γραφής που διεξήχθη στο σχολείο μας. Ήταν δύσκολο το έργο της επιτροπής που αξιολόγησε τα γραπτά των παιδιών που συμμετείχαν. Διακρίθηκαν οι παρακάτω:

1ο βραβείο: Θωμάς Μάριος Φαρμάκης για την ιστορία με τίτλο “Το ταξίδι”

2ο βραβείο: Μαρία Σπυροπούλου για την ιστορία “Υπάρχει ελπίδα”

3ο βραβείο: Μαρίνος Αργύριος Φαρμάκης για την ιστορία “Το σκοτεινό νεκροταφείο”

3ο βραβείο: Μπογομίλα Βασίλεβα για την ιστορία “Ένα ξεχωριστό δάσος”

Συγχαρητήρια σε όλους και όλες που συμμετείχαν στον διαγωνισμό! Γιατί η προσπάθεια μετράει. Μερικές φορές πιο πολύ και από το αποτέλεσμα.