Μήνας: Σεπτέμβριος 2023 Σελίδα 1 από 2

Νέο Διοικητικό Συμβούλιο Συλλόγου Γονέων & Κηδεμόνων 8ου Γυμνασίου Κοζάνης

Την Τετάρτη 27 / 09 /2023 υλοποιήθηκε ενημέρωση των γονέων/κηδεμόνων της Α’ Γυμνασίου από τη Διευθύντρια, κ. Ευαγγελία Κουσκουλή, και τον Σύλλογο Διδασκόντων/ -σκουσών. Στη συνέχεια διεξήχθη εκλογοαπολογιστική συνέλευση του Συλλόγου Γονέων και Κηδεμόνων των μαθητών/-τριών του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης και αναδείχθηκε το νέο διοικητικό συμβούλιο, το οποίο αποτελείται από τους εξής:

Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών 2023

Η 26η Σεπτεμβρίου είναι η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών. Γενικός στόχος της είναι η ενθάρρυνση και η διατήρηση της πλούσιας γλωσσικής και πολιτιστικής πολυμορφίας της Ευρώπης. Επιδιώκει επίσης να διευρύνει το φάσμα των γλωσσών που μαθαίνουν οι άνθρωποι στη ζωή τους, με σκοπό να αναπτυχθούν οι γλωσσικές τους δεξιότητες και να ενισχυθεί η διαπολιτισμική κατανόηση. Η Ευρωπαϊκή Ημέρα Γλωσσών είναι μια ευκαιρία για τον εορτασμό όλων των γλωσσών της Ευρώπης, συμπεριλαμβανομένων των μειονοτικών γλωσσών και των γλωσσών των μεταναστών. Η Ημέρα αυτή είναι μια πρωτοβουλία του Συμβουλίου της Ευρώπης και γιορτάζεται κάθε χρόνο από το Ευρωπαϊκό Έτος Γλωσσών το 2001.

Σε όλη την Ευρώπη, 700 εκατομμύρια Ευρωπαίοι εκπροσωπούνται από τα 46μέλη του Συμβουλίου της Ευρώπης και ενθαρρύνονται να μάθουν όλο και περισσότερες ξένες γλώσσες.

Στο πλαίσιο του εορτασμού της ημέρας, οι καθηγήτριες Αθήνα Βλάχου ΠΕ07 και Γιούλα Τρίκου ΠΕ05 διοργάνωσαν εκδήλωση με τους μαθητές της Β’ Τάξης, μίλησαν, γνώρισαν και ήρθαν σε επαφή με πολλές από τις ευρωπαϊκές γλώσσες.

Say yes to languages!

Συγκέντρωση ειδών πρώτης ανάγκης για τους πλημμυροπαθείς της Θεσσαλίας

🙏 Συγκινητική ήταν για άλλη μια φορά η ανταπόκριση της σχολικής κοινότητας του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης στο κάλεσμα στήριξης των πλημμυροπαθών της Θεσσαλίας από τον Δήμο Κοζάνης.

🙏Θερμές ευχαριστίες σε γονείς/κηδεμόνες, μαθητές /μαθήτριες και εκπαιδευτικούς του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης για την άμεση ανταπόκριση.

Για μια ακόμα φορά, δείχνουμε την ανθρωπιά και την αλληλεγγύη μας προς τους συνανθρώπους μας και συγκεντρώσαμε είδη πρώτης ανάγκης, προσωπικής υγιεινής, τροφίμων και ρουχισμού. Αναλυτικά τα είδη που συγκεντρώθηκαν είναι:

• Εμφιαλωμένα νερά (κατά προτεραιότητα) και χυμοί

• Γάλατα και τρόφιμα μακράς διάρκειας

• Κλινοσκεπάσματα, μαξιλάρια, υπνόσακοι

• Φακοί και power bank

• Είδη ατομικής υγιεινής (σαπούνια, χαρτιά υγείας)

• Συσκευασμένη τροφή έτοιμη για κατανάλωση (κονσέρβες, κομπόστες, φρυγανιές, παξιμάδια, μπισκότα, κρουασάν, μπάρες, δημητριακών, παστέλια κ.α)

• Βρεφικά και παιδικά γάλατα και τροφές και είδη βρεφικής φροντίδας (πάνες, μωρομάντηλα)

• Φάρμακα (αντιπυρετικά, παυσίπονα, αντιισταμινικά κ.ά.)

Επίσης:

⚪Είδη ένδυσης και υπόδησης χειμερινά ⚪Σκηνές ⚪Υπνόσακοι και στρώματα για σκηνές ⚪Λευκά είδη (πετσέτες, σεντόνια κλπ) ⚪Είδη ρουχισμού ⚪Αντικείμενα για ηλικιωμένους (πάνες ακράτειας κλπ) ⚪Ζωοτροφές ⚪Θερμός ⚪Φανάρια χειρός

Πρόληψη Συνδρόμου Εξουθένωσης στο Σχολικό Περιβάλλον – Πράγα 4-8 Σεπτεμβρίου 2023

📌 Εγκεκριμένο πρόγραμμα ΚΑ122 Erasmus+ του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης με τίτλο: “Ενδυναμώνοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες” (Ref. Project: 2022-1-EL01-KA122-SCH-000078715).

📌 Σεμινάριο επαγγελματικής ανάπτυξης εκπαιδευτικών από τον οργανισμό Erasmus + Mobility by ITC International με τίτλο “Burnout Prevention in a School System” (Πρόληψη Συνδρόμου Εξουθένωσης στο σχολικό περιβάλλον.) 4-8 Σεπτεμβρίου 2023 Πράγα, Τσεχία.

📌Τέσσερις εκπαιδευτικοί του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης εκπαιδεύονται στην: 🔎 Αντιμετώπιση του άγχους στο σχολικό περιβάλλον. Σύνδρομο εξουθένωσης.

🔎 Αναγνώριση παραγόντων κινδύνου και ψυχική υγεία.

🔎 Κατανόηση των δυνατών και αδύνατων σημείων.

🔎 Ικανότητα αυτοκριτικής και διαμεσολάβησης.

🔎 Δημιουργία ενός υποστηρικτικού περιβάλλοντος στη σχολική κοινότητα.

Σελίδα 1 από 2