Μήνας: Οκτώβριος 2023 Σελίδα 1 από 2

Η συμμετοχή του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης στον εορτασμό της 28ης Οκτωβρίου

Η συμμετοχή του 8ου Γυμνασίου στον επίσημο εορτασμό της 83ης εθνικής επετείου της 28ης Οκτωβρίου 1940 στην πόλη της Κοζάνης.

Θερμά συγχαρητήρια στους μαθητές και τις μαθήτριες όπως και στον καθηγητή τους της Φυσικής Αγωγής, κ. Ιωάννη Φαρμάκη, για την άψογη εμφάνιση.

Χρόνια πολλά και ελεύθερα σε όλους.

«Μόνο οι ελεύθερες ψυχές φυλάνε ελεύθερες πατρίδες»-Χρήστος Πάρις Χαρίτος από το cockpit του μαχητικού αεροσκάφους F-16 της ομάδας ΖΕΥΣ, κατά την μεγάλη στρατιωτική παρέλαση στη Θεσσαλονίκη.

Γιορτή της Σημαίας & Εορτασμός της 83ης Επετείου της 28ης Οκτωβρίου στο 8ο Γυμνάσιο

Σήμερα Παρασκευή 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης.

Προηγήθηκε η καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας και ο ορισμός Σημαιοφόρων και Παραστατών καθώς και η Απονομή αριστείων, βραβείων, επαίνου προσωπικής βελτίωσης και ειδικού επαίνου για ιδιαίτερες πράξεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς και για πράξεις που εκφράζουν πνεύμα ανιδιοτελούς φιλαλληλίας για το σχολικό έτος 2022-23.

Στη συνέχεια μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης παρουσίασαν το τηλεπαιχνίδι «Το κουβάρι της Ιστορίας» ξετυλίγοντας ενδιαφέρουσες πτυχές του έπους του ‘40 υπό την καθοδήγηση της κ. Αλίκης Τσεπραηλίδου και της κ. Χαράς Παπαδοπούλου.

Την επιμέλεια της χορωδίας είχε η κ. Γιούλα Τρίκου με μαθήτριες της Β’ τάξης.Την επιμέλεια του ήχου είχε η κ. Σοφία Σισμανίδου.

1η Ενδοσχολική Επιμόρφωση

Την Παρασκευή 27/10/2023 πραγματοποιήθηκε στο χώρο του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης η 1η ενδοσχολική επιμόρφωση στο πλάισιο του Ν. 4823/2021 (ΦΕΚ A 136 – 03.08.2021) “Αναβάθμιση του σχολείου, ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών και άλλες διατάξεις.” με πρωτοβουλία της Διευθύντριας, κας Ευαγγελίας Κουσκουλή ΠΕ06.

Το βιωματικό εργαστήριο με τίτλο: «Είμαι εγώ! Ψάχνω …ψάχνω και με βρίσκω. Ανακαλύπτοντας τα εργαλεία βελτίωσης του εαυτού και συνύπαρξης με τους άλλους ως εκπαιδευτικός», εισηγήθηκε η κα Καλώτα Ελευθερία, Κοινωνιολόγος M.Ed. του Κέντρου Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Κοζάνης “ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ”. Σκοπός του βιωματικού εργαστηρίου ήταν η ενδυνάμωση των εκπαιδευτικών, η διερεύνηση της μοναδικότητας, της έννοιας της αυτοεκτίμησης και της σημασία της για τη σωματική, ψυχοκοινωνική και πνευματική υγεία.

Το σεμινάριο εντάχθηκε στο πλαίσιο των δράσεων της “Αξιολόγησης των Σχολικών Μονάδων”, Παιδαγωγική και Μαθησιακή λειτουργία, Άξονας 3: Σχέσεις μεταξύ μαθητών/-τριών, Δείκτες: Διαμόρφωση τρόπων διαχείρησης εντάσεων και συγκρούσεων. Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού.

Επίσης εντάχθηκε στο πλαίσιο διάχυσης και ανατροφοδότησης του εγκεκριμένου προγράμματος ΚΑ122 Erasmus+ του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης με τίτλο: “Ενδυναμώνοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες” (Ref. Project: 2022-1-EL01-KA122-SCH-000078715). Το βιωματικό εργαστήριο αποτέλεσε συνέχεια του σεμιναρίου επαγγελματικής ανάπτυξης που παρακολούθησαν εκπαιδευτικοί του 8ου Γυμνασίου από τον οργανισμό ITC International με τίτλο “Burnout Prevention in a School System” (Πρόληψη Συνδρόμου Εξουθένωσης στο σχολικό περιβάλλον.) που πραγματοποιήθηκε 4-8 Σεπτεμβρίου 2023 στην Πράγα, Τσεχία.

Ευχαριστούμε θερμά την κα Καλώτα Ελευθερία, Κοινονιολόγο, Μ.Ed., για το σεμινάριο, που αποτέλεσε μία θετική και εμπλουτιστική εμπειρία για όλους μας.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα 8ου Γυμνασίου από 30/10 έως 4/11/2023

Πρόγραμμα-30-Οκτ-3-Νοε