Σήμερα Παρασκευή 27 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκε η γιορτή για την επέτειο της 28ης Οκτωβρίου 1940 στην αίθουσα εκδηλώσεων του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης.

Προηγήθηκε η καθιερωμένη τελετή παράδοσης της Σημαίας και ο ορισμός Σημαιοφόρων και Παραστατών καθώς και η Απονομή αριστείων, βραβείων, επαίνου προσωπικής βελτίωσης και ειδικού επαίνου για ιδιαίτερες πράξεις αλληλεγγύης και κοινωνικής προσφοράς και για πράξεις που εκφράζουν πνεύμα ανιδιοτελούς φιλαλληλίας για το σχολικό έτος 2022-23.

Στη συνέχεια μαθητές και μαθήτριες της Γ’ τάξης παρουσίασαν το τηλεπαιχνίδι «Το κουβάρι της Ιστορίας» ξετυλίγοντας ενδιαφέρουσες πτυχές του έπους του ‘40 υπό την καθοδήγηση της κ. Αλίκης Τσεπραηλίδου και της κ. Χαράς Παπαδοπούλου.

Την επιμέλεια της χορωδίας είχε η κ. Γιούλα Τρίκου με μαθήτριες της Β’ τάξης.Την επιμέλεια του ήχου είχε η κ. Σοφία Σισμανίδου.