Μήνας: Απρίλιος 2019

Κατασκήνωση “We Care!” στη Λιθουανία, 15-21 Ιουλίου 2019

Κατεβάστε την πρόσκληση σε μορφή .pdf

Πρόσκληση εκδήλωσης ενδιαφέροντος μαθητών στην κατασκήνωση (1)

Το στάδιο της επιλογής των συμμετεχόντων μαθητών θα ολοκληρωθεί με γραπτή και προφορική δοκιμασία. Η ημερομηνία διεξαγωγής της δοκιμασίας θα ανακοινωθεί έγκαιρα. Επίσης, δεδομένου ότι το θέμα της κατασκήνωσης είναι η δημοκρατία και οι αξίες, είναι απαραίτητο να γνωρίζουν οι συμμετέχοντες μαθητές τη συμβολή της Ελλάδας στη γέννηση της δημοκρατίας.

Υψηλή επίδοση μαθήτριας του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης στον περιφερειακό διαγωνισμό ορθογραφίας

Η Διευθύντρια και οι καθηγητές του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης συγχαίρουν θερμά τη μαθήτρια Νάνου Αναστασία που κατέλαβε την 5η θέση στον 2ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Ορθογραφίας Δυτικής Μακεδονίας, που συνδιοργάνωσαν στην Κοζάνη, την Κυριακή 7 Απριλίου, οι Σύνδεσμοι Φιλολόγων Κοζάνης και Καστοριάς και η Ένωση Φιλολόγων Φλώρινας, στο Αμφιθέατρο της Κοβενταρείου Βιβλιοθήκης. Συγχαρητήρια αξίζουν και στον μαθητή Καρυπίδη Χρήστο για τη συμμετοχή του στον Διαγωνισμό. Μέσα από όλη αυτή τη διαδικασία, οι μαθητές μας γνώρισαν καλύτερα την ελληνική γλώσσα, που ήταν άλλωστε και το ζητούμενο. Ας τους συνοδεύουν οι ευχές μας για μία δημιουργική και χαρούμενη ζωή.

Το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης στον 1ο Πανελλήνιο Μαθητικό Διαγωνισμό ΚΑΡΠΑ

Το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης συμμετείχε στον 1ο  Πανελλήνιο  Μαθητικό Διαγωνισμό  Καρδιοπνευμονικής  Αναζωογόνησης  (ΚΑΡΠΑ), που διεξήχθη την Παρασκευή 5 Απριλίου στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και στον οποίο συμμετείχαν συνολικά 16 σχολεία από όλη τη χώρα. Ένα μήνα πιο πριν οι μαθητές και οι εκπαιδευτικοί του 8ου Γυμνασίου εκπαιδεύτηκαν στην ΚΑΡΠΑ από εθελοντές του Ανθρωπιστικού Οργανισμού Kids Save Lives / Τα παιδιά σώζουν ζωές, κατόπιν πρόσκλησης. Το σχολείο εκπροσώπησαν επάξια οι μαθητές της Γ΄ Τάξης, Δημήτριος Γκιαγκιάς και Κωνσταντίνος Καρπέτας. Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε από καρδιάς τους γονείς των μαθητών μας, που στήριξαν αυτή την προσπάθεια, αναλαμβάνοντας τα έξοδα μετακίνησης και διαμονής. Απέδειξαν σε όλους μας ότι χωρίς υπέρβαση δεν γίνεται τίποτε σημαντικό. Το σίγουρο είναι ότι οι δεξιότητες που απέκτησαν οι μαθητές μας και η εμπειρία που αποκόμισαν από τη συμμετοχή τους στον διαγωνισμό θα τους ακολουθούν σε όλη τους τη ζωή.