Μήνας: Δεκέμβριος 2021

Εργαστήριο δεξιοτήτων Α’ Τάξη – Βίντεο “Η χάρτα των δικαιωμάτων της τάξης μου”

Εργαστήριο Δεξιοτήτων στην Α΄ τάξη. Υπεύθυνος καθηγητής: Φαρμάκης Γιάννης

10 ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ – ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΗΜΕΡΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΩΝ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΩΝ

Οι μαθητές/τριες του τμήματος Γ1, του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης, συμμετείχαν το τελευταίο δίμηνο σε μία σειρά από δράσεις για τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η μεθοδολογία των δράσεων αυτών βασίστηκε στις αρχές της βιωματικής εκπαίδευσης και στην ενεργό συμμετοχή των παιδιών.

Οι μαθητές/τριες έφεραν τις εμπειρίες και τα συναισθήματά τους, βίωσαν καταστάσεις, αναζήτησαν νοήματα μέσα από τους δεσμούς της σχολικής τάξης, της καθημερινής ζωής και της κοινωνικής πραγματικότητας.

Στόχος λοιπόν ήταν να αναπτύξουν τις γνώσεις, τις αξίες και τις συμπεριφορές που χρειάζονται για να συμμετέχουν στην κοινωνία, γνωρίζοντας και προστατεύοντας τα δικαιώματά τους, αλλά και αυτά των άλλων. Οι δραστηριότητες περιλάμβαναν παιχνίδια ρόλων, καταιγισμό ιδεών, μυθοπλασία, δομημένο διάλογο με αντιτιθέμενες απόψεις και δραστηριότητες δημιουργικής έκφρασης και γραφής.

Με αφορμή τη σημερινή παγκόσμια ημέρα οι μαθητές/τριες δημιούργησαν ένα βίντεο για να στείλουν το μήνυμα ότι όλοι οι άνθρωποι είναι φορείς των ανθρωπίνων δικαιωμάτων, ανεξάρτητα από την εθνικότητα, τον τόπο, το φύλο, την καταγωγή, το χρώμα, τη θρησκεία και τη γλώσσα.

Την υλοποίηση αυτής της δράσης ανέλαβε η εκπαιδευτικός Μαργαρίτη Σοφία, στο πλαίσιο της πρακτικής άσκησης του Διαπανεπιστημιακού Μεταπτυχιακού Προγράμματος «Δημιουργική Γραφή».