Συντάκτης: gympeirk Σελίδα 1 από 38

Το Πείραμα του Ερατοσθένη στο 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης

🌍 Η Πανελλήνια Ένωση Υπευθύνων Εργαστηριακών Κέντρων Φυσικών Επιστημών (ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε.), σε συνεργασία με το Ινστιτούτο Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών (Ι.Α.Α.Δ.Ε.Τ.), διοργάνωσε σήμερα Τετάρτη 20 Μαρτίου 2024 την πανελλήνια εκπαιδευτική δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον Υπολογισμό της Ακτίνας της Γης – 2024»

🌞Σήμερα 20 Μαρτίου, ημέρα της Εαρινής Ισημερίας, στις 12:40 την ώρα της μεσουράνησης του ήλιου στον τόπο μας ήταν η ιδανική στιγμή για να προσεγγίσουμε το μήκος της περιφέρειας της Γης και της ακτίνα της επαναλαμβάνοντας το ιστορικό πείραμα του Ερατοσθένη(276-194π.Χ).

🌍Με απλά μέσα, μαθητές και μαθήτριες του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης πραγματοποίησαν το πείραμα στην ηλιόλουστη αυλή του σχολείου, έκαναν τις μετρήσεις και τους απαραίτητους υπολογισμούς συμμετέχοντας έτσι στην δράση της ΠΑΝ.Ε.Κ.Φ.Ε. με την έγκριση του ΥΠΑΙΘ.

Παρέμβαση πρόληψης για την Ενδοσχολική Βία από το “Χαμόγελο του Παιδιού”

Την  Τετάρτη 20/3 την 3η-4η και 5η-6η διδακτική ώρα αντίστοιχα, τα τμήματα της Β’ & Α’ τάξης του 8ου Γυμνασίου πήραν μέρος σε διαδικτυακή παρέμβαση από τον ψυχολόγο κ. Σωζόπουλο Χρήστο, μέσω της πλατφόρμας Cisco Webex. Η θεματική της παρέμβασης αφορούσε την ενδοσχολική βία και τον εκφοβισμό

Οι διαδραστικές παρεμβάσεις πραγματοποιούνται από το “Χαμόγελο του Παιδιού” σε μαθητές, εκπαιδευτικούς, γονείς. Στα σχολεία πραγματοποιούνται από Ψυχολόγους του οργανισμού πανελλαδικά (όπως γίνεται και κατά τη διάρκεια όλου του χρόνου) διαδραστικές παρεμβάσεις στους μαθητές με βάση μία κοινωνική ιστορία ενός παιδιού που του ασκούν Bullying.

Αξίζει να σημειωθεί ότι «Το Χαμόγελο του Παιδιού» αναγνωρίζοντας τον καθοριστικό ρόλο της σχολικής κοινότητας στην Πρόληψη πραγματοποιεί οργανωμένες διαδραστικές, βιωματικές δράσεις που απευθύνονται στους μαθητές και στις μαθήτριες, στους εκπαιδευτικούς, στους γονείς και κηδεμόνες.

Οι παρεμβάσεις γίνονται από εξειδικευμένη ομάδα Ψυχολόγων του οργανισμού σε Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια και Λύκεια πανελλαδικά. Η δράση υλοποιείται από «Το Χαμόγελο του Παιδιού» στο πλαίσιο Συμφώνου Συνεργασίας με το Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων από το 2009, το οποίο επικαιροποιήθηκε πρόσφατα, και σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους, τους Υπεύθυνους Αγωγής Υγείας, τις Περιφέρειες και τους Δήμους.

Η δράση πραγματοποιήθηκε στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού, της Εσωτερικής Αξιολόγησης του έργου της σχολικής μονάδας – Παιδαγωγική και Μαθησιακή Λειτουργία: (Άξονας 3: Σχέσεις Μαθητών/-τριών, Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού).

Η Ημέρα του Π!

14/3 Η παγκόσμια ημέρα της σταθεράς π γιορτάστηκε σήμερα στο 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης από τους μαθητές και τις μαθήτριες της Β’ τάξης και από τα μέλη του ομίλου Μαθηματικών. Μαγειρική, Εικαστικά και Μαθηματικά σε αρμονική συνύπαρξη!

Ο Αρχιμηδης ήταν ο πρώτος που προσέγγισε τη γνωστότερη σταθερά του πλανήτη.

Χρησιμοποιώντας κανονικά πολύγωνα που «αγκάλιαζαν» έναν κύκλο κατάφερε να βρει πως το «π» ισούται περίπου με 3,14. Προς τιμήν του, η σταθερά συμβολίζεται διεθνώς με το ελληνικό γράμμα π, το πρώτο γράμμα της λέξης Περιφέρεια(του κύκλου).

Happy Pi Day3️⃣,1️⃣4️⃣1️⃣5️⃣9️⃣2️⃣6️⃣5️⃣3️⃣5️⃣

Τσικνοπέμπτη 2024

Στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού, της Εσωτερικής Αξιολόγησης του έργου της σχολικής μονάδας – Διοικητική Λειτουργία (Άξονας 7: Σχολείο και Κοινότητα, Ενίσχυση σχέσεων και επιδίωξη συνεργασιών με φορείς) η Διευθύντρια του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης, κα Ευαγγελία Κουσκουλή, προσκάλεσε τον Μορφωτικό Πολιτιστικό Σύλλογο “Πλατάνια”, έναν σύλλογο της περιοχής του 8ου Γυμνασίου εξαιρετικά δραστήριο για να παρουσιάσουν στους μαθητές/-τριες το αποκριάτικο έθιμο του ανάμματος του Φανού.

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Πλατάνια” ανατποκρίθηκε με προθυμία και έτσι στήθηκε μια μεγάλη αποκριάτικη γιορτή στον αύλειο χώρο του σχολείου μας. Στην υπέροχη γιορτήμας είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τη Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκαπίδευσης Π.Ε. Κοζάνης, κα Βασιλική Βόντσα, τη Σύμβουλο Φιλολόγων και Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου, κα Αγνή Παπακώστα, τη Σύμουλο Μαθηματικών, κα Λεμονιά Μπούτσκου και τον Σύμβουλο Πληροφορικής, κο Αθανάσιο Παπαβασιλείου.

Σελίδα 1 από 38