Μήνας: Μάι 2023 Σελίδα 1 από 2

Ολοκλήρωση προγράμματος Erasmus+ «Ολιστική προσέγγιση της βιώσιμης ανάπτυξης στην εκπαίδευση»

Το 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης συμμετείχε στο Διαπιστευμένο Σχέδιο Κινητικότητας με Συντονίστρια Κοινοπραξίας την ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας “ΚΑ1 Σχολική Εκπαίδευση 2020-1-EL01-ΚΑ121-SCH-000020310” με τίτλο «Ολιστική προσέγγιση της βιώσιμης ανάπτυξης στην εκπαίδευση» με συμμετοχή 14 σχολικών μονάδων από όλες τις Π.Ε. Δυτικής Μακεδονίας .

Η παιδαγωγική ομάδα του σχολείου, που συμμετείχε στο πρόγραμμα αποτελείται από τους/τις καθηγητές/-τριες: Σισμανίδου Σοφία (ΠΕ06), Τσεπραηλίδου Αγγελική (ΠΕ02), Παπαδοπούλου Χαρίκλεια (ΠΕ03), Καλώτα Χιονία (ΠΕ86) και Φαρμάκη Ιωάννη (ΠΕ11).

Στην κινητικότητα του προγράμματος στην Ισλανδία συμμετείχε η Τσεπραηλίδου Αγγελική, ΠΕ02 και στο Białystok της Πολωνίας συμμετείχαν οι Σισμανίδου Σοφία, ΠΕ06 και Παπαδοπούλου Χαρίκλεια, ΠΕ03.

Η παρουσίαση του προγράμματος στην Ισλανδία.

Η παρουσίαση του προγράμματος στην Πολωνία.

8ο-Γυμνάσιο-Κοζάνης-Διαπιστευμενένο-Σχέδιο-2021-1

PDF Embedder requires a url attribute

Παρουσίαση προγραμμάτων περιβαλλοντικής εκπαίδευσης

Την Παρασκευή 26/05/2023 παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια της σχολικής κοινότητας τα δύο προγράμματα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης που υλοποιήθηκαν το σχολικό έτος 2022-2023.

Το τμήμα Β1 υλοποίησε το πρόγραμμα με τίτλο: ¨Βιώσιμη Ανάπτυξη – Κρατάμε το μέλλον στα χέρια μας” και το τμήμα Β2 το πρόγραμμα με τίτλο ” Μαθαίνω να διαβάζω ένα πράσινο Φύλλο”.

Σκοπός των προγραμμάτων ήταν:

• Η ευαισθητοποίηση μαθητών/τριών σε θέματα προστασίας του περιβάλλοντος και την ενεργό συμμετοχή τους στην ανάληψη πρωτοβουλιών προς αυτή την κατεύθυνση (στο σχολείο και στον δήμο).
  • Εξοικείωση με τις έννοιες: Βιώσιμη Ανάπτυξη, Αειφορία, Κλιματική αλλαγή, Πλαστική Ρύπανση- Βιομηχανία της Γρήγορης Μόδας(Fast Fashion), Ανακύκλωση, Μείωση της κατανάλωσης ενέργειας και των αποβλήτων, Αντιστάθμιση του αποτυπώματος άνθρακα.
  • Να εξοικειωθούν οι μαθητές με βασικές έννοιες της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης,
  • Να αποκτήσουν δεξιότητες και στάσεις ζωής με άξονα την προστασία και διατήρηση του περιβάλλοντος και να αναπτύξουν ψηφιακές δεξιότητες.

1η Κινητικότητα εγκεκριμένου προγράμματος ΚΑ122 Erasmus+ του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης με τίτλο: “Ενδυναμώνοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές/τριες” (Ref. Project: 2022-1-EL01-KA122-SCH-000078715).

Πρώτη κινητικότητα του προγράμματος “Ενδυναμώνοντας εκπαιδευτικούς και μαθητές” που πραγματοποιήθηκε στο Παρίσι 15-19 Μάϊου 2023 με οργανισμό υποδοχής τον οργανισμό ErasmusLearn. Με εκπαιδευτικούς από Ελλάδα, Ιταλία και Ρουμανία οι συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί του 8ου Γυμνασίου παρακολούθησαν το σεμινάριο με τίτλο “STEAM Education“. Παρουσίαση του σχολείου μας και συζήτηση για τα εκπαιδευτικά συστήματα των χωρών μας. Εισαγωγική ενημέρωση από τους εκπαιδευτές του οργανισμού ErasmusLearn και αναλυτική παρουσίαση του προγράμματος επιμόρφωσης.

Κατά τη διάρκεια του προγράμματος ασχοληθήκαμε με:

✔️τη δημιουργία e-books με την εφαρμογή https://bookcreator.com/

✔️το εκκρεμές του Barton

✔️τη δημιουργία σχεδίων με fractals

✔️την κατασκευή Tensegrity με τρισδιάστατα εκτυπωμένα μοντέλα.

✔️την προσομοίωση Monte Carlo για τον υπολογισμό του αριθμού π

✔️τη δημιουργία Escape Room με τη χρήση Google slides και Google forms

✔️την προσομοίωση κυκλωμάτων με την εφαρμογή https://www.tinkercad.com

✔️τη χρήση φαινοφθαλαιΐνης στη ζωγραφική με αόρατο μελάνι.

✔️υλοποιήσαμε δραστηριότητες με τις εφαρμογές Makeymakey και Scratch,

✔️μελετήσαμε και κατασκευάσαμε την κούπα του Πυθαγόρα.

✔️διενεργήσαμε το πείραμα του Καρτεσιανού Δύτη

✔️διαβάσαμε και συνθέσαμε ποιήματα χαϊκού με θέμα τα στοιχεία του Περιοδικού Πίνακα

✔️και περιηγηθήκαμε μέσω της εφαρμογής Zoom στο Μουσείο Αρχαίας Ελληνικής Τεχνολογίας του Κοτσανά στο Ηράκλειο Κρήτης.

Επίσκεψη Πολωνών εκπαιδευτικών στο πλαίσιο Σχεδίου Κινητικότητας Erasmus+

🇪🇺🇬🇷🇮🇩Την Τρίτη 09.05.2023 επισκέφτηκαν το σχολείο μας Πολωνοί εκπαιδευτικοί από το σχολείο Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Goniądzu της πόλης Goniądz της Πολωνίας, στο πλαίσιο Σχεδίου Κινητικότητας Erasmus με τίτλο “Nauczyciele na start” (2021-1-PL01-KA122-SCH-000013908) της ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας, συνοδευόμενοι από την υπεύθυνη προώθησης του ευρωπαϊκού προγράμματος Erasmus+ ΠΔΕ Δυτικής Μακεδονίας, Ευαγγελία Τριανταφύλλου.

🇪🇺Η Αναπληρώτρια Διευθύντρια Σοφία Σισμανίδου υποδέχτηκε τους εκπαιδευτικούς που ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου από δυο μαθήτριες της Β’ Γυμνασίου, την Ερμίνα Κωφίδου και την Αδαμαντία Τσιώνα.

Έπειτα παρακολούθησαν τη διδασκαλία Γεωμετρίας Α’ Γυμνασίου, από την εκπαιδευτικό Χαρά Παπαδοπούλου, με τη χρήση πειραμάτων από το Φωτόδεντρο της πλατφόρμας του Ψηφιακού Σχολείου. Οι Πολωνοί εκπαιδευτικοί σχολίασαν θετικά την εμπλοκή των μαθητών/τριών στις μαθηματικές δραστηριότητες και την καθολική τους συμμετοχή στην εκπαιδευτική διαδικασία, που αποδεικνύει την χρησιμότητα της αξιοποίησης ψηφιακών εργαλείων όπως το Geogebra

.🇪🇺Ακολούθησε συζήτηση πάνω στις διαφορές των εκπαιδευτικών συστημάτων των δυο χωρών και τις καθημερινές προκλήσεις που αντιμετωπίζουν οι εκπαιδευτικοί.

Σελίδα 1 από 2