Την Τρίτη 28 Φεβρουαρίου 2023 επισκέφτηκε το σχολείο μας, μετά από πρόσκληση της φιλολόγου κ. Αλίκης Τσεπραηλίδου, ο κύριος Πάνος Κεφαλάς, υποψήφιος διδάκτορας Ιστορίας, ΠΤΔΕ Φλώρινας, στο πλαίσιο της διδασκαλίας του μαθήματος της Ιστορίας της Γ΄ Γυμνασίου και συγκεκριμένα της θεματικής ενότητας του Α΄Παγκόσμιου πολέμου.

Ο κύριος Κεφαλάς αρχικά παρουσίασε μέσα από φωτογραφίες, αποσπάσματα ταινίας και προβολή βίντεο την ιστορία του πολέμου. Στη συνέχεια, αφού χωρίστηκαν τα παιδιά σε ομάδες, ανέλαβε η κάθε ομάδα δραστηριότητες σε συγκεκριμένα γκράφικ νόβελ του Α΄ παγκόσμιου πολέμου και έτσι τα παιδιά εμβάθυναν ακόμη καλύτερα στα γεγονότα. Τον ευχαριστούμε θερμά για αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα προσέγγιση του Α’ Παγκόσμιου Πολέμου που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών και μαθητριών μας.