Στο πλαίσιο του Συλλογικού Προγραμματισμού, της Εσωτερικής Αξιολόγησης του έργου της σχολικής μονάδας – Διοικητική Λειτουργία (Άξονας 7: Σχολείο και Κοινότητα, Ενίσχυση σχέσεων και επιδίωξη συνεργασιών με φορείς) η Διευθύντρια του 8ου Γυμνασίου Κοζάνης, κα Ευαγγελία Κουσκουλή, προσκάλεσε τον Μορφωτικό Πολιτιστικό Σύλλογο “Πλατάνια”, έναν σύλλογο της περιοχής του 8ου Γυμνασίου εξαιρετικά δραστήριο για να παρουσιάσουν στους μαθητές/-τριες το αποκριάτικο έθιμο του ανάμματος του Φανού.

Ο Πολιτιστικός Σύλλογος “Πλατάνια” ανατποκρίθηκε με προθυμία και έτσι στήθηκε μια μεγάλη αποκριάτικη γιορτή στον αύλειο χώρο του σχολείου μας. Στην υπέροχη γιορτήμας είχαμε τη χαρά να φιλοξενήσουμε τη Διευθύντρια Δευτεροβάθμιας Εκαπίδευσης Π.Ε. Κοζάνης, κα Βασιλική Βόντσα, τη Σύμβουλο Φιλολόγων και Σύμβουλο Παιδαγωγικής Ευθύνης του σχολείου, κα Αγνή Παπακώστα, τη Σύμουλο Μαθηματικών, κα Λεμονιά Μπούτσκου και τον Σύμβουλο Πληροφορικής, κο Αθανάσιο Παπαβασιλείου.