Τη Δευτέραα 15/4/2024 ολοκληρώθηκε η δράση του σχολείου μας «ΟΜΑΔΑ ΓΟΝΕΩΝ 8ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΚΟΖΑΝΗΣ» σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ».

Η “Σχολή Γονέων” ξεκίνησε τον Ιανουάριο του 2023 και στόχος της ήταν η  ευαισθητοποίηση των γονέων σε θέματα επικοινωνίας στην οικογένεια καθώς και η στήριξή τους στο γονεϊκό ρόλο.

Ευχαριστούμε θερμά τη συντονίστρια της δράσης κ. Καλώτα Ελευθερία,
Κοινωνιολόγο, MEd , Επιστημονικό Στέλεχος  Κ. Π. ΟΡΙΖΟΝΤΕΣ για την άψογη συνεργασία, καθώς και τους γονείς του σχολείου μας για την συμμετοχή τους σε αυτή την επιτυχημένη παρέμβαση.

Η δράση εντάσσεται στο πλαίσιο των δράσεων της “Αξιολόγησης των Σχολικών Μονάδων”, Παιδαγωγική και Μαθησιακή λειτουργία, Άξονας 3Σχέσεις μεταξύ μαθητών-μαθητριών, Δείκτες: Διαμόρφωση τρόπων διαχείρισης εντάσεων και συγκρούσεων. Πρόληψη και αντιμετώπιση σχολικής βίας και εκφοβισμού.