Το ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning με κωδικό ID146202 υλοποιείται στο 8ο Γυμνάσιο Κοζάνης το σχολικό έτος 2023-2024

14 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών κας Τσεπραηλίδου Αλίκης και κας Παπαδοπούλου Χαράς, συμμετέχουν σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Etwinning  με τίτλο «Penpals», σε συνεργασία με ένα σχολείο της Γαλλίας. Το πρόγραμμα υλοποιείται από τον Νοέμβριο του 2023 μέχρι και τον Μάιο του 2024 και ο βασικός στόχος είναι η επικοινωνία των παιδιών. Η γλώσσα επικοινωνίας είναι τα αγγλικά. Τα παιδιά ανταλλάσσουν e-mails μεταξύ τους, προκειμένου να γνωριστούν και να μεταδώσει το καθένα τη δική του κουλτούρα και τον δικό του πολιτισμό. Παράλληλα, τα παιδιά δημιουργούν τα δικά τους έργα (βίντεο, εικόνες, κάρτες, έγγραφα με έθιμα, συνταγές, συνήθειες), τα οποία αναρτώνται στην πλατφόρμα του Etwinning. Επίσης, υλοποιήθηκε και  διαδικτυακή συνάντηση μέσω της πλατφόρμας του Etwinning με την παρουσία όλων των παιδιών (Ελλήνων – Γάλλων) και των εκπαιδευτικών τους.