Ολοκληρώθηκε με επιτυχία το ευρωπαϊκό πρόγραμμα eTwinning του σχολείου μας με τίτλο “The Middle Ages throughout Europe” (“Ο Μεσαίωνας στην Ευρώπη”). Συμμετείχαν μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2 με συντονίστρια την υποδιευθύντρια του σχολείου, κ. Σοφία Σισμανίδου, καθηγήτρια Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας. Το πρόγραμμα πραγματοποιήθηκε σε συνεργασία με σχολεία από τη Γαλλία, την Ιταλία, τη Ρουμανία, την Κροατία, την Ισπανία και την Πορτογαλία.

Οι ομάδες όλων των χωρών μελέτησαν και παρουσίασαν πτυχές της ζωής στο Μεσαίωνα, με αποκορύφωμα τη διαδικτυακή συνάντηση όλων των ομάδων τη Δευτέρα, 31 Μαΐου 2021. Σαν περίληψη της δουλειάς των μαθητών παρουσιάστηκε το online περιοδικό με τίτλο ” Byzantium News” (“Βυζαντινά Νέα”).

A mag created with Madmagz.