Ολοκληρώθηκε με τη Β Γυμνασίου το πρόγραμμα “Αφηγούμαι …άρα υπάρχω” στα πλαίσια των εργαστηρίων δεξιοτήτων. Οι μαθητές-τριες μας βλέποντας φωτογραφίες που απεικόνιζαν οικογενειακές στιγμές έγραψαν την ιστορία της κάθε φωτογραφίας.

Το πρόγραμμα, ενταγμένο στον θεματικό άξονα ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ & ΕΝΕΡΓΩ -ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ & ΕΥΘΥΝΗ, καλλιεργεί τις δεξιότητες ζωής, πρωτίστως δεξιότητες κοινωνικής ζωής, αλλά και δεξιότητες διαμεσολάβησης και κοινωνικής ενσυναίσθησης. Πιο συγκριμένα, συμβάλλει στην προσωπική ενδυνάμωση μέσω της κατανόησης του ποιος είμαι και των στοιχείων που συγκροτούν την ταυτότητα. Αυτή η επίγνωση του εαυτού, των ιδιαιτεροτήτων και των αναγκών του ενισχύει την πολιτειότητα (σεβασμός στη διαφορετικότητα, ενσυναίσθηση, ευαισθησία και υπευθυνότητα, κοινωνική δικαιοσύνη). Αξιοποιεί τις κάθε είδους διαφορές και τις αναδεικνύει σε παράγοντα πλούτο, διευκολύνοντας έτσι την ένταξη, την συμπερίληψη και εντέλει τη μάθηση. Ο περιορισμός της σχολικής αποτυχίας αποτελεί εξάλλου μακροπρόθεσμο στόχο του προγράμματος, μαζί με την ενίσχυση της ικανότητας για συνεργασία με ανθρώπους διαφορετικούς, σε πλαίσια όχι αποκλειστικά σχολικά αλλά και κοινωνικά, εργασιακά και λοιπά.