Μέσα από παιχνίδι ρόλων και δραστηριοτήτων προσπαθήσαμε στα Εργαστήρια Δεξιοτήτων να αποτραπεί ο εθισμός των μαθητών-τριων μας στη χρήση εξαρτησιογόνων ουσιών και να αντιληφθούν οι μαθητές-τριες τις βλάβες που προκαλούνται στον οργανισμό τους από το κάπνισμα. Παράλληλα, οι μαθητές ολοκληρώνοντας τις δραστηριότητες, απέκτησαν τις απαραίτητες δεξιότητες για τη χρήση του Η/Υ, εντάχθηκαν σε ομάδες και είχαμε συνεργατική εργασία και ομαδική επικοινωνία. Εξασκήθηκαν στην επιχειρηματικότητα και στην έρευνα, μέσα από τα ερωτηματολόγια, που οι ίδιοι συνέταξαν αλλά και αξιολόγησαν τις απαντήσεις των συμμαθητών τους και των άλλων τάξεων του σχολείου τους. Διευρύναν τους ορίζοντές τους και απέκτησαν κριτική άποψη.

Συνοπτική περιγραφή περιεχομένου:

Η ενημέρωση και η πρόληψη αποτελούν τα βασικά ανατρεπτικά στοιχεία ως προς τον εθισμό των μαθητών μας στις εξαρτησιογόνες ουσίες, όπως το κάπνισμα.  Ο εκπαιδευτικός αποσκοπεί στην συνειδητοποίηση της αξίας της εμπεριστατωμένης ενημέρωσης,  της σοβαρότητας και των προβλημάτων που προκαλεί το κάπνισμα, στην υγεία των εφήβων, αποτρέποντας τη χρήση του τσιγάρου. Η προσέγγιση και η ενημέρωση επιβάλλεται να  γίνεται με ήπιο και παραδειγματικό τρόπο. Εάν η προσέγγιση της ενημέρωσης γίνεται με διαταγές, απαγορεύσεις και τιμωρίες προς τους μαθητές, τότε έχουμε αντίθετα αποτελέσματα, διότι οι έφηβοι έχουν την τάση, σε αυτή την ηλικία να αντιδρούν αρνητικά στις απαγορεύσεις των γονέων και των εκπαιδευτικών τους. Οι μαθητές θα πρέπει να κατανοήσουν πόσο βλαβερό για την υγεία τους είναι το κάπνισμα και τι προκαλεί στον οργανισμό τους και άρα οι ίδιοι να επιλέξουν την αποφυγή του.